PČELICA

METODE UZGOJA MATICA

Pčelari uzgajaju matice na različite načine. U planskom dijelu uzgoja matica, glavni cilj je uzgoj što većeg broja kvalitetnih matičnjaka iz kojih će se izleći mlade matice. U tom slučaju razlika u starosti larvi mora biti što manja, po mogućnosti samo nekoliko sati.

Najjednostavniji način dobijanja matica je takozvana prisilna izgradnja matičnjaka uklanjanjem matice iz pčelinjeg društva. Ovom metodom ćemo dobiti dovoljno matičnjaka različite starosti, slabijeg kvaliteta. Zbog prevelike želje da pčelinje društvo dođe do matice, pčele vuku matičnjake čak i od starijih larvi, koje su već hranjene kao buduće pčele radilice. Kao rezultat toga, dobićemo niže kvalitete oplođenih matica. Takođe, larve pčela radilica su uglavnom u ćelijama saća, gde je već bilo leglo. Zbog preostalih čahura prethodnog legla, ove  ćelije se ne mogu pravilno širiti, zbog čega ćemo dobiti manje i manje kvalitetne matice.

Mnogo bolje matice se mogu dobiti uz malo više rada. Od pčelinje zajednice iz koje smo uzeli maticu uklanjamo sve saće sa otvorenim leglom i istresamo pčele nazad u košnicu. Pčelinjoj zajednici ostavljamo samo jednan ram sa leglom, koje je položeno prvi put. Oko ivice ovog saća moraju biti larve u njihovom najmlađem stadiju. Prerežite saće duž linije gdje leglo prelazi iz jaja u ličinke. Zatim, nakon ovog odjeljka, uklanjamo larve tako što ostavljamo svaku treću larvu, a dvije između uklanjamo. Pčele imaju dostupne mlade larve u ćelijama na rubu saća iz kojih mogu izvući velike matice, a ličinke u njima će od početka dobijati adekvatnu hranu, što osigurava kvalitetu budućih matica. Ovom metodom i dalje postoji mogućnost izgradnje matičnjaka na starijim larvama ili larvama različite starosti, što nam ne garantuje optimalan kvalitet matice.

Matičnjaci koje pčele grade tokom svog prirodnog nagona za rojenje su pouzdanog kvaliteta i kao takve se mogu koristiti. Također se jako razlikuju po starosti i stoga nisu najpogodniji za ozbiljniji uzgoj matica. Moderno pčelarstvo i očekivanje prirodnog rojenja nisu ni na koji način usklađeni – nikako ne idu u istom smjeru.

Najbolje matice su matice dobijene tihom smjenom, odnosno kada pčele odluče da same zamjene  maticu. Kvalitetne su jer su ih pčele gradile, njegovale i hranile pažljivo i s velikom ljubavlju. Problem je u tome što  u košnici obično ima samo dva, najviše tri matičnjaka, a takođe ne možemo uticati iz koje su pčelinje zajednice, sa kakvim karakteristikama i kakva im je genetika. Obično ih povlače pčelinje zajednice koje nisu najboljeg kvaliteta.

Ako želimo da se ozbiljno bavimo uzgojem matica u nekoliko ciklusa tokom sezone, nijedna od navedenih metoda nije prikladna. Cilj ćemo postići samo presađivanjem larvi iste starosti u umjetne matične čahure. U praksi se koriste i umjetne čahure od voska ili odgovarajuće plastike koji daju slične rezultate. Larve se mogu premještati na dva načina:

  • Presađivanjem larve u matične čahure
  • Bez presađivanja, prenošenje kompletnog dna pčelinje ćelije sa larvom i matičnom mliječi na odgovarajuću podlogu.

Za prvu metodu koristimo razne dodatke, kao što su specijalne igle, čačkalice i slično. Pri ovim radovima možemo oštetiti larve jer ih dodirujemo prilikom prenošenja, što utiče na prijem ličinki od strane pčela, ali i na kvalitet matica. Ovom metodom gotovo je nemoguće presaditi tek izlegle ličinke, koje su jedva vidljive golim okom. Kako se mlade larve ne bi prebacile na suho dno voštane čahure, pripremite malu količinu matične mliječi razrijeđene vodom. Kap pripremljene matične mliječi stavlja se na dno čahure u koju se prebacuje larva. Ovo je prilično zahtjevan posao koji zahtijeva određenu vještinu i iskustvo.

Najbolji način za prenos larvi bez dodirivanja izumio je prije 35 godina Karl Jenter iz Njemačke. Uz pomoć posebnog aparata prenosimo kompletno dno pčelinje ćelije sa larvom i matičnom mliječi u kojoj larva pliva. Kaseta za uzgoj matica sa penetracijom omogućava pčelarima da lako uzgajaju svoje matice.

Prilikom uzgoja matica sve poslove moramo obavljati krajnje odgovorno, koristeći sva znanja koja imamo u ovoj oblasti. Jedino tako možemo očekivati ​​adekvatan rezultat i vrlo kvalitetne matice, što je osnova svih radova u košnici.

Autor: Vlado Auguštin

https://www.czs.si