PČELICA

Prednosti mrežaste podnice

U pčelarskoj praksi mrežasta podnica svojom specifičnom konstrukcijom pokazala je mnoge prednosti, posebno u savremenim metodama varo suzbijanja i primjeni principa ekološkog pčelarenja.

Najveće prednosti ovakvog poda se ogledaju u sledećem:

  • Potpuna kontrola nad varoom i stanjem pčelinjeg društva – Ladica od lima ispod mrežastog poda proteže se preko cijelog dna košnice i može se izvući u svakom trenutku bez uznemiravanja pčela. Na taj način možemo prebrojati varou u bilo koje vrijeme i vremenske prilike, a na osnovu prirodnog otpada od varoe možemo utvrditi opasnost za porodicu. Budući da pčele zbog mreže nemaju pristup paloj varoi i ne odnose je iz košnice, podaci dobijeni o prirodnom otpadu varoe su vrlo objektivni. U slučaju takvog poda, još uvijek možemo saznati iz ostatka otpada gdje sjedi porodica, koliko košnica zauzima i koliko je jaka. Takve informacije su nam posebno važne zimi, kada se ne preporučuje otvaranje košnica.
  • Kvalitetnije pripremiti pčele za zimovanje – U pčelinjem društvu sa mrežastim podom, matica prestaje da legne ranije, kako zimske pčele ne bi bile opterećene uzgojem legla u kasnu jesen. To znači da pčele ostaju u dobrom stanju, bez stresa i dugovječne, sa sposobnošću da bezbijedno prežive zimu.
  • Uspješnije zimovanje pčelinjih društava – Ukoliko se pčelinja društva zimuju iznad mrežastih podova u košnici, osiguravamo dobru ventilaciju, saće ne pljesni, a pčele ne podliježu hladnoći. Potrošnja zimskih zaliha neznatno je porasla. Broj pčelinjih društava koja su uginula preko zime sa takvim podom je mnogo manji od onih sa klasičnim podom.
  • Brži prolećni razvoj pčelinjih društava – Matica u košnici porodice sa mrežastim podom počinje da nosi kasnije, što znači kasnije bolje temperaturne uslove za proizvodnju nektara, polena i vode. Time se eliminiše rizičan izlet pčela uz vodu i polen po hladnom vremenu, a pčele košnice na taj način nisu opterećene brigom o ranom leglu.
  • Bolja ventilacija tokom transporta – Izvlačenjem limene fioke ispod podne mreže dobijamo prostor koji nam omogućava bolje provjetravanje košnice tokom transporta. Prilikom transporta pčele se uznemiravaju i povećavaju temperaturu u pčelinjaku do 41°C, što izaziva intenzivno osipanje varoe. Smanjenje broja varoa povoljno utiče na zdravlje pčelinjeg društva. Osim što sprečava direktan kontakt između varo otpada i pčela, te lake kontrole prirodnog varo otpada, mrežasta podnica ubrzava razvoj pčelinjeg društva i na taj način nadoknađuje potencijalne gubitke pčela zbog ovog parazita.

Autor: Vlado Auguštin https://www.czs.si/