PČELICA

Pčelinja društva zimi

Da bi pčelinje društvo dobro prezimilo, potreban mu je dovoljan broj zdravih zimskih pčela, adekvatna zaliha kvalitetne hrane, suha košnica odgovarajuće veličine i mirna lokacija. Veći dio pripreme pčelinjih društava za zimu obavlja se već u kasnim ljetnim i jesenjim mjesecima.

Priprema za zimu počinje odmah nakon posljednjeg zalijevanja i traje do prvog većeg zahlađenja. Zatim dolazi period zimskog zbrinjavanja pčelinjih društava. Za to vrijeme pčele smanjuju aktivnost i zimuju u manje-više zbijenom zimskom grozdu u kojem (do ponovnog polaganja) zagrijavaju samo jezgro, a ne više cijeli volumen košnice. U ovo vrijeme pčelama je posebno potreban mir. Vibracije, buka ili otvaranje košnice ih uzbuđuju, raste temperatura u zimskom grozdu, povećava se potrošnja hrane, što dodatno opterećuje probavu pčela. Sve to negativno utiče na stanje pčelinjeg društva i na samu zimu.

Pčelari se stoga suzdržavaju od bilo kakvog nepotrebnog otvaranja košnica i drugih nepotrebnih radova na pčelinjaku za to vrijeme.

Zimi pčele uznemiravaju razne štetočine – posebno ptice i glodari. Kako bismo spriječili štetu s njihove strane, ako već nismo, vodimo računa o deratizaciji i sprječavamo njihov pristup. Postavljanjem faringealnih barijera sprečavamo ulazak glodara u košnicu, a postavljanjem mreža i strašila sprečavamo pristup pticama.

Jedan od glavnih zadataka pčelara u zimskom periodu je i sprovođenje zimskog suzbijanja varoe. Matice već u jesen prestaju da leže, tako da obično u drugoj polovini novembra i u decembru imamo situaciju u košnicama bez prisustva pokrivenog legla – odnosno pogodno vrijeme za zimsko suzbijanje varoe.

U AŽ košnicama je takođe ustaljena praksa čuvanja pčelinjaka, pri čemu košnicu dodatno izolujemo. Pogrešan izbor izolacionog materijala nam kasnije može uzrokovati više problema sa vlagom nego koristi. Ukoliko se odlučimo za čuvanje košnica, najbolji izbor će biti korištenje tzv. pjenasta guma. Riječ je o odličnom izolatoru koji dobro propušta vlagu i odvodi je iz košnice preko zadnje strane. Ako je to moguće, vrata košnice ne smiju biti potpuno zatvorena. Najmanje otvori za ventilaciju ostaju otvoreni ili se vrata košnice potpuno uklone. Naime, u upotrebi je sve više verzija AŽ košnica koje nemaju vrata – stražnju stranu košnice “zatvara” samo 5 cm debela pjenasta guma tokom cijele godine. Monitoring se vrši nakon završenog zimskog suzbijanja varoe.

Autor: Simon Golob, Konsultant specijalista za tehnologiju pčelarenja

Izvor:  https://www.czs.si/