ПЧЕЛИЦА

пчеларка викендом, правница радним даном

Двадесетшестогодишња Данијела Пећанац из Босанског Петровца дипломирана је правница, али и једна од ријетких девојака међу колегама пчеларима и, како каже у разговору за „Независне новине“, пчеларство је хоби, али и начин живота.

Ова млада и вриједна дјевојка на породичном имању, са родитељима Новом и Душанком Пећанац, води бригу о 50 пчелињих друштава, баве се производњом домаћег природног ливадско-шумског меда са петровачких пашњака дуже од двије деценије, а од прошле године нуде и савремено опремљен апи третман који омогућава сваком кориснику да осјети чари, љековитост и мирисе једне кошнице и све благодати меда. Ту се, осим ливадског биља, могу наћи и бијели бор, црни бор, кестен, липу, хељду и фацелију.

„Иако се пчеларство некада сматрало искључиво мушким послом, ја од своје пете године другујем са пчелама, а природне љепоте петровачког краја и породичне радиности дијелим и са пратиоцима на друштвеним мрежама, Фацебооку и Инстаграму, на профилима под називом ‘Медено царство породице Пећанац’. Тренутно живим и радим у Бањалуци, прошле године сам завршила Правни факултет Универзитета у Бањалуци, гдје сам сада на мастер студијама, на другом циклусу на Катедри за грађанско право. Активан сам правник и у многобројним сам пројектима, али скоро сваки викенд идем у Босански Петровац и помажем родитељима на имању“, прича Данијела.

Додаје да су и њени родитељи факултетски образовани људи, али су уз своје свакодневне радне активности нашли времена и за пчеле, као и да љубав према пчеларству у породици Пећанац датира још из времена када је њена прабака живјела.

„Моја прабака била је међу првим женама које су се на сеоском домаћинству у Босанском Петровцу, тачније у селу Бара, бавиле пчеларством. Знање је преносила са генерације на генерацију, првенствено на мог оца, који је такође правник. И он се пчеларством почео бавити из хобија јер му доноси релаксацију и одмор од правне динамике. Касније у неким познијим годинама живота и након што смо се вратили из Дервенте у Босански Петровац почео је активно да се бави пчеларством, а већ десет година је предсједник Пчеларског удружења ‘Меденац’ Петровац“, објашњава Данијела.

Према њеним ријечима, посматрајући оца завољела је право, али и пчеле, и то је сада саставни дио ње као особе.

„Иако сам активан правник, у многобројним сам пројектима и друштвеним организацијама, пчеларством се бавим засад из хобија, али план је да то наставим и у будућности, баш као и мој отац, који релаксацију од права налази у пчелама“, прича Данијела кроз осмијех и додаје да је засад пчелар викендом, а правник радним данима, и да покушава сваки свој слободни моменат провести са пчелама и у природи.

„Свакако да људи који се посвете пчеларству студиозно раде и улажу у пчеле, могу очекивати и имати солидан приход. Мој отац има опрему којом ми руководимо, имамо машине које су савремене и испитане, редовно мед носимо на анализу у Институт ‘Васо Бутозан’, освајали смо и награде за квалитет меда, а прошле године направили смо и апи комору, што је и најзначајније инхалаторно средство којим директно можемо да користимо лијек из природе“, објашњава Данијела и напомиње да иза себе имају огроман број остварених резултата на сајмовима и такмичењима меда, али и пријатеље и купце који се стално враћају, јер пчеле осим самог меда доносе и многобројна друга богатства.

„Рад и упорност су темељ у свему, па и у самом пчеларству. Ово је заиста диван хоби, дивна релаксација, али свакако и корист за само друштво и природу. Вољела бих да се улога пчела препозна код младих и да се трудимо да више допринесемо њиховом очувању. За мене бављење пчеларством представља љубав и дивну занимацију, јер смо сви ми потекли од природе и дио смо ње. Зато ћу настојати да наставим традицију моје прабаке и да заиста будем вриједна као пчела“, рекла је Данијела.

Додаје да с обзиром на то да живи у Босанском Петровцу, на подручју које је богато природним богатствима, чистим ваздухом, шумом и многобројним ливадско-шумским биљем, то њеној породици додатно помаже за пашу, као и за само одржавање пчелињака, јер њихове пчеле прикупљају полен и нектар са цвијећа које није прскано и генетски модификовано.

Извор: www.nezavisne.com